İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

İnternetten alışveriş yapmak günümüzün en hızlı artan aktivitelerinden bir tanesi haline geldi. 7’den 70’e artık birçok kişi internetten alışveriş yapıyor. Bu işe yeni olanların dolandırılmaması ve alışverişlerini en karlı şekilde tamamlamaları için dikkat edilmesi gereken 10 şeyi Kupon Yakala olarak sizin için listeledik. İyi okumalar 🙂

İnsanlar, yaşadıkları yerde bulamadıkları birçok ürünü, internet üzerinden satış yapan firmaların sitelerinde bulabilmektedir. E-ticaret sitelerinde, ürünler daha avantajlı fiyat seçenekleri ile satılmaya çalışıldığı ve aranılan ürünün farklı türlerinin bulunduğu bilinmektedir. İnternetten alışverişleri daha avantajlı hale getirmek için bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Nelere dikkat edilmesi gerekiyor, şu şekilde sıralanmaktadır.

Türkiye’nin en popüler online alışveriş sitelerini görmek için de bu bağlantıyı ziyaret edin: https://www.kuponyakala.com/blog/online-alisveris-siteleri/

1️⃣ Güvenli Sitelerin Seçimi

İnternetten yapılacak olan alışverişlerde, sanal sitelerin kullanıldığı bilinmeli ve işlem yapılacak olan sitenin güvenli olduğu araştırılmalıdır. Alışveriş yapmadan önce, internet sitesinden daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcıların yorumlarına bakılmalıdır. Sitesi sunulan ürün çeşitlerine, site hakkında şikayetlerin olup olmadığına bakılmalıdır. İnternet sitesinin güvenilir olduğuna kanaat getirdikten sonra alışverişlerinizi yapmalısınız.

2️⃣ Trendlerin Takibi

İnternetten satış yapan firmaların bazıları, eski ürünleri yeni gibi göstererek satmaya çalışmaktadır. Alacağınız ürünün yeni trendleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra ürün seçimine başlamalısınız. Yeni sezon ürünü gibi gösterilmeye çalışılan ürünleri, farklı sitelerde de araştırarak, yeni trendlerin neler olduğu öğrenmelisiniz. Trendleri takip ettiğinizde, eski sezon ürünleri daha ucuza alabilirsiniz.

3️⃣ İndirimli Ürünlere Dikkat Etmek

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilecek en önemli hususlardan birisi, sitelerde gösterilen indirim kampanyalarıdır. Birçok firma, elinde kalan ürünleri satabilmek için indirim kampanyaları düzenlemektedir. Eski ürünleri, yeni sezon ürünü gibi göstererek, müşteriyi yanıltmaya çalışanların olduğu unutulmamalıdır. İndirim kampanyalı ürünleri incelerken, indirim oranlarına ve ürün trendine dikkat edilmelidir.

KuponYakala.com’da indirim kodları paylaşılan markaları görmek için bu bağlantıyı ziyaret edin: https://www.kuponyakala.com/online-magazalar/

4️⃣ Ürün Çeşidi Bol Olan Siteleri Seçmek

İhtiyacınız olan ürünü seçerken, alışveriş yapacağınız sitede gösterilen ürün sayısının çok olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün çeşidi bol olan siteler, güvenli satışlar yapan sitelerdir. Almak istediğiniz ürünü türünde sınırlı sayıda çeşit varsa o siteyi iyi incelemeli ve güvenilir olduğunu öğrenmeye çalışmalısınız. Bol çeşitlerin bulunması, almak istediğiniz üründen daha iyilerini bulmanıza yardımcı olacaktır.

5️⃣ Fiyat Araştırması Yapmak

İnternetten satın almak istediğiniz ürünler ve benzerleri farklı sitelerde yer alabiliyor. Farklı markaların ürünlerinin fiyatlarını karşılaştırmalı, ihtiyacınıza uygun olan ürünleri seçerek satın alma işlemlerine başlamalısınız. Başka yerlerde daha ucuza satın alabileceğiniz ürünlerin sitelerde yüksek fiyatlarla cazip gösterilmeye çalışılabileceği unutulmamalıdır. Birden fazla sitede aynı tür ürün fiyatları karşılaştırılarak en uygun olanı seçilmelidir.

6️⃣ Ödeme Seçenekleri

İnternetten yapılan alışverişlerde, ödeme seçenekleri olarak, kapıda ödeme, kredi kartı ile ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Kredi kartı ile ödeme yapılacak olan sitelerde SSL güvenlik sertifikasının bulunmasına dikkat edilmelidir. Kredi kartı ile ödeme seçeneği kullanacak olanlar, sanal kredi kartını kullanmalıdır. Sanal kartlarda ekstra limit olmayacağı için hesap numaralarının çalınması gibi riskleri olmayacaktır. Kapıda ödeme, internet alışverişlerinde en güvenli yöntemdir. Alıcı, ürünü görür ve ödemesini kapıda yapar.

7️⃣ Yanıltıcı Reklamlara Dikkat Etmek

Ürün tanıtımı için yapılan reklamlar, çeşitli yanıltıcı içerikler barındırabilmektedir. Reklamlarda gördüğünüz ürünün aynısını bulmaya çalıştığınızda, çok zaman harcarsınız ve reklamlardakinin aynısını bulamazsınız. Reklamlarda gösterilen ürünlerin benzerlerini tercih ederek satın alabilirsiniz. Reklamların, ürünleri iyi göstermek için yanıltıcı olabileceğinizi aklınızdan hiç çıkarmamalı ve ürünün aynısını değil benzerini bulmaya çalışmalısınız.

8️⃣ Ürün Detay Bilgileri

İnternet sitelerinde gösterilen ürünleri incelerken, ürünün yapısını oluşturan malzemelerin neler olduğunu, kullanım özellikleri gibi detay bilgiler öğrenilmelidir. Özellikle giyim ürünlerinde, yıkama talimatı, renk solma durumu gibi bilgilerin yer aldığı sitelerdeki ürünler seçilmelidir. Satın aldığınız ürünün detay bilgilerini öğrenmeden alışveriş yaparsanız, bazı sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz olacaktır.

9️⃣ Geri İade Şartları

İnternetten yapılan alışverişler, ürüne ait görseller üzerinden ürün seçimi yapılmaktadır. Ürünü görmeden aldığınız için yanlış ürün ya da beğenmeme durumunda geri iade edebilmelisiniz. Bunun için alışveriş yapacağınız sitenin geri iade şartlarını incelemelisiniz. Satış sözleşmesinde, geri iade ile ilgili açıklamalar bulunmalıdır. Geri iade işlemleri hızlı ve güvenli olmalıdır.

🔟 Ücretsiz Kargo

İnsanların internetten daha fazla alışveriş yapmasını sağlamak için güvenilir olan siteler, ücretsiz kargo seçenekleri sunuyor. Alışverişlerinizde, ücretsiz kargo hizmetlerini seçerek, ödemelerinizde sadece ürün fiyatını ödemiş olursunuz. Kargo ücretleri, daha fazla ödeme yapmanıza ve ürünü daha yüksek fiyata satın almanıza neden olacaktır. Bunun için seçtiğiniz ürün için ücretsiz kargo seçeneği sunan siteleri tercih etmeli ve alışverişinizi ucuza getirmeye çalışmalısınız. Ayrıca sitenin anlaşmalı kargo firmaları ve teslimat sürelerini de araştırmalısınız.

Sena Nur Yılmaz

Alışveriş yapmayı çok seven aynı zamanda makyaj & moda YouTuber'ı olan birisi :) Boş zamanlarımda beni Kupon Yakala'da bulabilirsiniz :)

Düşüncelerinizi öğrenmek isteriz

   Cevap bırakın

   KuponYakala.com
   Karşılaştırılacak öğeler
   • Toplam (0)
   Karşılaştır
   0